МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА! НАШИОТ ПОРТАЛ ЗА МЕСЕЦ ЈУНИ ВИ НУДИ СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА БАНЕР РЕКЛАМИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА 50% ПОПУСТ! ИСКОРИСТЕТЕ ЈА МОЖНОСТА И ДАЈТЕ МУ КРИЛЈА НА ВАШИОТ БИЗНИС

СО САМО ЕДЕН КЛИК И ЛАЈК НА НАШАТА ОФИЦИЈАЛНА СТРАНИЦА МОЖЕ ДА ГИ СЛЕДИТЕ НАЈНОВИТЕ И НАЈБРЗИ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА, БАЛКАНОТ И СВЕТОТ! БИДЕТЕ ПРВИ ИНФОРМИРАНИ СО САМО ЕДЕН КЛИК!

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА! НАШИОТ ПОРТАЛ ЗА МЕСЕЦ ЈУНИ ВИ НУДИ СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА БАНЕР РЕКЛАМИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА 50% ПОПУСТ! ИСКОРИСТЕТЕ ЈА МОЖНОСТА И ДАЈТЕ МУ КРИЛЈА НА ВАШИОТ БИЗНИС

Пред два дена, познатиот композитор, текстописец, пејач и хармоникаш Новица Неговановиќ беше испратен на своето вечно почивалиште во неговиот роден крај Адрани во близина на Краљево. Неговановиќ почина на 9-ти август на 76 годишна возраст.

На погребот присуствуваа бројни членови на естрадата, меѓу кои Мирослав Илиќ, Миша Мијатовиќ, Раша Павловиќ и Радиша Урошевиќ, кои го носеа ковчегот, но и Зорица Брунцлик, Вера Матовиќ, хармоникашот Александар Софронијевиќ и други пријатели и соработници, обожаватели на ликот и делото на Новица Неговановиќ.

За жал, од трите деца што ги остави зад себе, неговиот син и ќерка, кои живеат во Америка, не пристигнаа на погребот, а најмладиот син, кој има само петнаесет години, ја носеше фотографијата на неговиот татко за време на погребот.

Срцепарателните звуци на најпознатата песна на Неговановиќ “Kad umoran budem pao” најмногу ги поттикнаа тажењето и плачот на ужалените. Со звуците на хармоника, на која свиреше Александар Софронијевиќ, близок пријател и соработник на покојниот Новица, познатиот композитор, хармоникаш и текстописец и пејач беше испратен на вечното почивалиште.

Новица е автор и изведувач на низа „бесмртни“ песни како “Jedna reka u mom kraju”, “Kada umoran budem pao”, “Teče reka teče Gruža”, “Selo moje kraj Morave”, “Imam oči neposlušne”… и десеттина други.

Неговиот музички талент дојде до израз уште во петтата година од неговиот живот. Тој израсна во музичко семејство, неговиот татко и чичко свиреа хармоника и оттогаш започна неговиот интерес за овој инструмент. Тој беше толку талентиран што неговиот прв настап веќе беше во прво одделение во основно училиште. Со неговите татко и чичко свиреше на многу веселби.

View this post on Instagram

A post shared by Nikad nije kasno (@nikadnijekasno_official)

1966 година беше пресвртница во животот на Новица Неговановиќ. Таа година ја одбележа неговата кариера. На натпреварот во хармоника во Соко Бања, тој двапати го освои првото место, како солист и како дует на хармоника со Драган Матиќ Жилиќ. Таму ја зема титулата прва хармоника на Југославија. Денес, поради распадот на поранешната држава, овој натпревар се вика „Прва хармоника на Соко бања“.

Во годините помеѓу 1970 и 1980 година, Новица Неговановиќ беше меѓу најпопуларните југословенски хармоникаши со нова ориентација, која ниту го следеше патот на Миодраг Крњевац, ниту го поддржуваше Јовица Петковиќ. Неговите одлични толкувања на неговите кола изгледаа толку свежи и модерни што привлече голем број млади хармоникаши. Еден од најпознатите беше „Перичино коло“.

Тој беше на пат да стане хармоникашка супер сила, но потоа се откажа од соло кариерата како хармоникаш, и повеќе се посвети како пејач и творец на нови песни.

Десет години, Новица работеше како главен музички уредник во продукција на грамофонски плочи и музички касети „Југодиск“ во Белград. Од 1989 до 2003 година, Новица живееше и работеше во Америка. Во својата долга кариера, тој учествувал на многу фестивали, турнеи, концерти и добротворни концерти, и во земјата и во странство.