Против J.Н., возач на камион ќе биде поднесена кривична пријава откако се заби во 20-годишниот мотоциклист Срѓан Д. и го усмрти на самото место, дознава „Блиц“.

Против него ќе биде поднесена пријава за сериозно дело против безбедноста на јавниот сообраќај, а како што дознаваме, загинатиот Срѓан немал положено испит за управување со ниедна категорија возила.

Страшна сообраќајна несреќа во која загина 20-годишно момче, а неговата сопатничка сопатник Н.Е. (18) беше тешко повредена се случи во понеделникот вечерта во улицата Јована Микица во Суботица.

Од полицијата за „Блиц“ велат дека „до несреќата дошло кога возачот на камионот не му отстапил право на првенство на минување на мотоциклистот, кој се движел по улицата Јована Микица, од правецот на периферијата кон центарот на градот“.

Како што дознаваме, возачот на „ТАМ“ Ј.Н од Суботица, при вклучувањето во сообраќај не го пропуштил возачот на мотоциклот, кој се движел по споменатата улица, исто така од правецот на периферијата, кон центарот на градот. Предниот дел на мотоциклот удрил во задната лева страна на камионот.

По судирот, камионот останал во левата коловозна лента, а несреќниот млад човек излетал од патот и паднал пред една од куќите и починал, додека сопатничката се се здобила со тешки повреди и била хоспитализиран во Општата болница во Суботица.

Како што дознаваме, и Срѓан и девојчето носеле заштитни шлемови.

Против возачот на камионот ќе биде поднесена кривична пријава за сторено кривично дело тешки дела против безбедноста на јавниот сообраќај.

„Ангелите ќе те чуваат на некое подобро место“

Со сочувство до семејството, пријателите на Срѓан Д. на социјалните мрежи напишаа дека мотоциклите биле негова љубов.

Голем број луѓе се во неверување поради трагедијата и велат дека „тој бил ангел, затоа ангелите ќе го чуваат на подобро место“.

Телото на младиот човек е испратено на обдукција во Институтот за судска медицина во Нови Сад.

Девојката е во тешка состојба

Н.Е., сопатник на моторот е во тешка состојба. Таа е на одделот за интензивна нега во болницата во Суботица. Моментално е интубирана и е на механичка вентилација, со повреди на главата, јавуваат српските медиуми.