Милан Станковиќ минатата недела се најде во големи проблеми поради неговите антиваксерски ставови, поради што беше на работ на физички конфликт со обезбедувањето на трговски центар во Белград, но и менаџер на популарен ресторан, јавуваат српските медиуми.

Според српски Курир, тој направил сцена во трговскиот центар „Ушче“, во продавница на популарна марка, бидејќи не сакал да носи заштитна маска, која е задолжителна во сите затворени објекти. Гледајќи ги работите, пејачот, откако на почетокот никој не го препознал поради долгата коса и целосната промена на неговиот физички изглед, потоа му пришол еден од членовите на обезбедувањето и љубезно го замолил да стави маска или да ја напушти продавницата.

Милан Станковиќ на тоа веднаш бурно реагирал, почнувајќи да се расправа и не сакал да му стави заштита на лицето, викајќи дека „не сака да го прифати злото што ни го наметнуваат разни светски сили и слуги на антихристот“. Откако одбил да ја стави маската, обезбедувањето го извело надвор од продавницата, а тој веднаш тргнал кон гаражата која се наоѓа во рамките на трговскиот центар, гласно протестирајќи.

Друг извор, кој се сретнал со пејачот во ресторан во центарот на Белград сведочи дека ова не е прв инцидент од ваков тип за Станковиќ. Влез во ресторани после 20 часот е дозволен само за лица со потврда за КОВИД, а Милан тоа го нема. Меѓутоа, тој одбил да ја напушти вечерата, тврдејќи дека никој нема право да му бара пропусница.

– Викаше дека нема да извади никакви пропусници или да ги покаже. Неколку пати повтори дека на сите им е испран мозокот и дека нема да јаде повеќе ако треба, но дека не се согласува на уцени. Додека обезбедувањето го исфрлало од ресторанот, му било многу непријатно. Сите беа шокирани од ваквото однесување, изјави изворот за српски Курир.

Да потсетиме, Станковиќ и неговата поранешна девојка Рада Манојловиќ со месеци водат кампања на социјалните мрежи против вакцинацијата и пандемијата на коронавирус, тврдејќи дека целата приказна е теорија на заговор и дека вирусот не постои, поради што јавноста неколкупати ги осуди.