Велат животот пишува романи. Во нив сигурно не може секогаш се да биде баснословно, бидејќи се случуваат и тешки моменти.

Приказната на Ена Дедиќ е токму таква, а и покрај тешката сообраќајна несреќа во која ја загуби раката, поточно дланката, можеме да кажеме дека нејзината приказна има среќен „крај“, затоа што на крајот на краиштата, таа излезе само посилна. И не само поради тоа, туку и затоа што главните ликови од таа приказна останаа заедно до крај, а покрај сето тоа неодамна ја дознаа и најсреќната вест – дека ќе станат родители.

View this post on Instagram

A post shared by 𝐄𝐧𝐜𝐢 ⚜️ (@enadedicc)

И затоа крајот во нивниот роман се однесува исклучиво на крајот на тешките моменти, бидејќи најубавото допрва почнува.

Ена Дедиќ во летото 2019 година доживеа сообраќајна несреќа во Оловска Лука, во која остана без раката. Тоа беше еден од најтешките периоди во нејзиниот живот. Веројатно тоа за многумина би значело дека нивните животи радикално ќе се сменат, но не и за неа. Впрочем, Ена излезе посилна и со уште поголем животен оптимизам. Она што предизвика уште поголемо воодушевување кај сите што ја познаваат, како и кај голем број нејзини следбеници на Инстаграм е нејзината позитивност и енергијата што ја носи со себе.

View this post on Instagram

A post shared by 𝐄𝐧𝐜𝐢 ⚜️ (@enadedicc)

Поранешната мис шарм на БиХ преку најтешкиот животен тест пружи уште поголем отпор и покажа сила која може да биде лекција за сите. Со право ја доби титулата хероина на Тузла. Денес е со насмевка на лицето и гордо ја носи роботската рака. Оние кои имале можност лично да ја запознаат или да ја слушнат како зборува за несреќата што ја снашла, долго потоа остануваат импресионирани, бидејќи Ена е една од оние луѓе по кои добивате уште поголема волја за живот. Секако, има нешто што не треба да го испуштиме во приказната со Ена.

Станува збор за нејзиното момче, вереникот Нермин Накичевиќ. Токму тој ја одигра клучната улога за Ена да живее со уште поголема количина на позитивна енергија на крајот на краиштата. Нермин остана со неа во најтешкиот период од нејзиниот живот, кога и беше најпотребна и во нејзиниот грб дуваше неверојатен ветер. Љубовта која беше од претходно доби сосема нова димензија, а сите што ги познаваат знаат колку тој дава се од себе за да ја направи среќна и да биде најсреќната жена на светот. Нермин понекогаш е склон кон бројни изненадувања за неговата Ена, а покрај се што прави, најголема награда и е тоа што храбро застана покрај неа и остана да ја следи низ животот.

Овој пар неодамна ја сподели среќната вест. Најубавата. Тие наскоро ќе станат родители на момче. Момчето ќе ја носи храброста на мајката и лојалноста на татко си. Ена вели дека се уште не се одлучиле за име, бидејќи многу им се допаѓаат, а се уште не направиле конечен избор. Таа е пресреќна бидејќи го доживува најубавиот период од животот, а бременоста напредува и се е како што треба. Таа додава дека со ова ја крунисале вистинската љубов, а покрај тоа што нејзиниот вереник останал со неа по несреќата, бебето било вистински подарок.

View this post on Instagram

A post shared by 𝐄𝐧𝐜𝐢 ⚜️ (@enadedicc)

Можеби некаде далеку, скриени од сите, и Ена и Нермин ја носат болката од несреќата што се случи, но во нивната приказна се што им треба е љубов. Тогаш се заборава целата болка. Низ животот не се водат со раце, туку со срца исполнети со љубов. Како што вели една песна: Душите се сретнаа.

Ена има преку 17.000 следбеници на својот Инстаграм, а постојано ги воодушевува бидејќи отворено зборува за се што поминала и ја покажува позитивноста која ретко ја среќаваме.

View this post on Instagram

A post shared by 𝐄𝐧𝐜𝐢 ⚜️ (@enadedicc)