Поранешниот молдавски претседател Игор Додон утрово е приведен од молдавските власти, изјави висок функционер на неговата Социјалистичка партија.

Додон, проруски политичар беше претседател од 2016 до 2020 година, бил приведен 72 часа, јавија локалните медиуми. Тој е осомничен за предавство и корупција, соопшти молдавското обвинителство.

Претресени се десетина локации поврзани со поранешниот претседател, вклучувајќи го и неговиот дом во Кишињев. Истрагата за можни прекршоци извршени од Додон се заснова на сомнежи за „предавство, пасивна корупција, финансирање на политичка партија од криминална организација и незаконско богатење”, се вели во соопштението на Јавното обвинителство.

6748070 25.01.2022 Former Moldovan President Igor Dodon leaves after giving evidence in the case related to embezzlement of state funds in the amount of 12 million dollars, at the prosecutor’s office in Chisinau, Moldova.,Image: 656234246, License: Rights-managed, Restrictions: Editors’ note: THIS IMAGE IS PROVIDED BY RUSSIAN STATE-OWNED AGENCY SPUTNIK., Model Release: no, Credit line: Profimedia