Во последните 24 часа се направени 1.325 тестирања, а регистрирани се 3 нови случаи на КОВИД-1, сите во Скопје.

• Скопје – 3

Пријавени се вкупно 5 починати лица: по едно лице од Скопје (72г), Радовиш (81г), Тетово (69г), Штип (50г) и Пробиштип (72г).

Регистрирани се 45 оздравени пациент од:

• Скопје – 24
• Битола – 6
• Куманово и Радовиш – по 4
• Виница – 3
• Тетово, Кавадарци, Кочани и Кичево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 796.157 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.272, бројката на оздравени пациенти е 148.709, на починати е 5.413, а бројот на активни случаи изнесува 1.150