Магдоносот е корисен зачин што сме навикнати да ги ароматизираме салатите, предјадењата и главните јадења. Обично е секогаш присутен дома – некои луѓе го одгледуваат дури и во саксии за секогаш да имаат свежи лисја кога треба да го користат. Но, дали некогаш сте размислувале да направите чај од магдонос? Со оглед на тоа колку е корисно растението кога се консумира како додаток на оброк, чајот би бил вистински лек за еден куп болести и здравствени проблеми. Затоа тој денес го заслужува вашето внимание.

Некои од работите што можат да ви помогнат се:

Третман на нервни проблеми и нарушувања

Тој е многу корисен за проблеми со нервите бидејќи ги елиминира токсините што можат да ги предизвикаат. Постои термин наречен невротоксичност, кој е поврзан со токсични елементи кои имаат негативно влијание врз периферниот нервен систем. Токму поради нив се појавуваат проблеми со нервите. За да избегнете нарушувања, пијте чај од магдонос.

Олеснување на воспалението

Тие се причина за страшни болести како остеоартритис, артритис . Магдоносот е богат со витамин Ц и затоа го намалува воспалението. Затоа, ако страдате од некоја од овие болести, и како превентивна мерка против нив, не двоумете се да направите чај од магдонос.

Намалете го растот на туморот

Благодарение на соединението миристицин, кое се наоѓа во магдоносот, медицинскиот пијалок со него го намалува растот на тумори во белите дробови и стомакот.

Подготовка:

За да го направите овој прекрасен чај , ќе ви требаат: 4-5 гранчиња магдонос, 1 лажиче. мед, половина лимон и 3 чаши вода

Прво, истурете ја водата во тенџере и оставете да зоврие. Потоа ставете го магдоносот и лимонот во чаша и истурете од топлата вода. По околу пет минути, за време на кои состојките се натопуваат за да се ослободат нивните корисни својства, извадете го магдоносот и лимонот. Засладете се со мед и уживајте во здравиот пијалок.

Како што можете да видите, чајот од магдонос може да помогне против голем број сериозни болести. Неговите корисни својства не се случајни.Овој пијалок е докажан пример за тоа како природата може да ни помогне да се чувствуваме подобро. Магдоносот се покажа како еден од нив и за наша среќа – може да биде присутен во нашите домови во кое било време од годината.