Ги загубив сопругата и нероденото дете. Останав сам со две ќеркички, едната е пет ипол, а другата има седум години, изјави за за српски Курир сопругот на починатата бремена жена Милијана Радовановиќ (31) од Власотинце, Дарко Радовановиќ (36).

– Пеколот започна на 31 јули, кога сопругата доби температура од 37,5. Беше сабота, а веќе во понеделник почна да кашла. Се сомневав на ковид бидејќи татко ми ги имаше истите симптоми порано, а потоа заврши со тешка клиничка слика. Ја понесов сопругата на тест во понеделник, веројатно веќе доцневме. Таа не беше вакцинирана. Се плашевме да се вакцинира додека е бремена, но сите бевме вакцинирани дома. Исто така, јас го прележав вирусот и ги примив двете дози, вели Дарко со треперлив глас и додава дека ја тестирале во болницата во Лесковац и дека добила позитивни наоди за корона вирусот.

Според него, лекарите им рекле дека таа мора да биде хоспитализирана во болницата „Ковид“ во Крушевац, бидејќи е бремена. Тој на 2-ри август, ги спакувал нејзините работи за болницата.

– Чекавме неколку часа амбулантното возило да ја земе и да ја однесе во Крушевац. Беше добро, имаше поблаги симптоми. Немав идеја дека ќе биде последен пат кога ќе ја видам жива. Ја охрабрив дека сњ ќе биде добро, иако и самиот се плашев. Се слушавме по телефон секој ден откако таа остана во болница. Ми рече дека се чувствува подобро. И тогаш нејзината состојба се влоши. Ми спомна дека повторно ќе ја тестираат за да ја пренесат на гинекологија во Ниш, и дека последниот тест и бил негативен, иако се чувствувала многу лошо, тврди Дарко, инаку воено лице, и додава дека му е многу жал што никој доктор не го известил за нејзината здравствена состојба и влошување на нејзината клиничка слика:

– Можеби бебето можело да се спаси пред да и се слоши вечерта … загубив два животи. Последен пат, вели тој, се слушнале на 18 август во 17:45 часот. – Ми рече: „Не можам да поднесам, поврзана сум со кислород“. Таа почина неколку часа подоцна, на 19 август, во еден часот по полноќ. Ми се јавија во 8 часот наутро … Нејзиното срце не можеше да издржи, ја загуби битката и животот, а јас останав сам, без најголемата љубов во животот, со две ќерки – раскажува низ солзи Дарко и додава:

– Едната ќерка има пет ипол години, а втората сега од септември ќе биде прваче. Таа оди на училиште, па едвај чека мајка и да и купи тетратки, но нејзината мајка повеќе не е тука …

Жителите на Власотинце велат дека ова е трагедија каква што не се памети на ова место, дека еден млад живот е згаснат и дека две мали девојчиња и еден неутешен сопруг остануваат зад мајката.

– Наместо да се врати дома од Крушевац и среќно да го чека раѓањето на третото дете, таа од болницата пристигна на гробиштата Власотинце. Голема тага, велат.

ТАЖНА СУДБИНА

Самата Милијана ја загубила својата мајка кога имала 13 години.

Милијана Радовановиќ е по потекло од Медвеѓа. Жителите на Медвеѓа раскажаа дека оваа млада жена зад себе оставила двајца браќа и татко, и дека нејзината мајка починала кога имала 13 години, пренесува Југмедија.

Вакцината е безбедна за бремени жени, би и го спасила животот

Епидемиологот д -р Радмило Петровиќ за српски Курир рече дека вакцината против коронавирус сигурно ќе ја спасела оваа бремена жена.

– Луѓето се плашат и не знаат, но оваа и сите други бремени жени можат да се вакцинираат по 12 -та недела од бременоста, односно по третиот месец. Вакцината нема да му наштети на фетусот или мајката. Тоа ќе ја ублажи клиничката слика и нема да има смрт. Останува препораката сите бремени жени да се вакцинираат со цел да се избегне најлошото можно сценарио, посочи д -р Петровиќ.