ХРВАТСКА- Во сообраќајка што се случи синоќа околу 22:15 часот во Бродарица кај Шибеник на патот Д-8 со тешки телесни повреди опасни по живот се здобиле две малолетнички. Девојчињата на пешачкиот премин ги удрило возило „рено“ со шибенски регистарски ознаки управувано од 51-годишен маж под дејство на алкохол (пониска концентрација) и наркотици.

Очевидци на несреќата кои им дошле на помош на повредените девојки за Слободна Далмација велат дека брзата помош пристигнала многу брзо, а тие ја раскажале и средбата со возачот.

„Се онесвестија, брзата помош стигна за 5 минути“

– Слушнавме само удар. И не се гледаше ништо што е удрено, колата одеше, па застануваше, табличките висеа. Истрчавме на патот, видовме две тела како лежат на патот.. И тогаш почнав да трчам кон нив и да викам – Брза помош, брза помош, повикајте брза помош… Видовме, девојчињата не се движеа, луѓето почнаа да доаѓаат, викаа не допирајте ништо, во страв да не биде полошо… Тогаш скокна уште едно момче, да видиме дали имаат пулс, дали се живи, изјави Никица Вукшиќ, сопственик на кафаната Оли.

„Девојките беа во шок, како и сите ние, не знам како да го наречам, се онесвестија, сигурно биле во несвест неколку минути, додека не почнале да се вразумуваат. Дојде една госпоѓа и им истури вода на лицата, рече Вукшиќ и додаде дека брзата помош пристигнала за 5 минути.

Тој само постојано повторуваше: „Не ги видов!“.

„Му кажувам што направи, дека уби ве лица, а тој само ми повторуваше: Не видов, не ги видов! Токму тогаш пристигна брзата помош и тој се качува во автомобилот, не знаевме дали сака да оди или само да ја тргне колата, кој знае, рече тој.

„За среќа веднаш се појави брзата помош, навистина немам зборови за нив. Конечно им помогнавме да влезат во амбулантата. Потоа дојде полиција, а тој што ги собра девојките и пред нив само повторуваше: ‘Не ги видов, не ги видов!’ А што гледаш тогаш! Тој пешачки се гледа од далеку, црвен е, кај гледаш кога не си ги видел ни нив!“ изјави Здравко Бачелиќ, еден од сведоците.

Велат внимавале многу да не ги допираат настраданите од страв да не им се оштети кичмата, додека не дојде брзата помош.

Девојките се стабилни

Од Клиничкиот болнички центар Сплит не сакаа да дадат никакви информации за состојбата на двете девојчиња кои во петокот вечерта беа пренесени од Општата болница во Шибеник. Но, Слободна неофицијално дознава дека тие се на детската клиника за интензивна нега и дека се стабилни.