Почина Милена М. од Крагуевац, која на 16-ти мај беше застрелана од сопругот Владимир (40) во пределот на вратот. Според Нова.рс, таа ќе биде погребана во среда.

Нејзиното семејство се заблагодари на сите лекари и оние кои беа подготвени да и помогнат, како и на лекарите од ВМА кои беа подготвени да ја примат таму во секое време.

– За жал, повредата била таква што таа ја загубила борбата за живот, наведуваат српските медиуми.

За потсетување, Милена М. беше застрелана во лицето и вратот од нејзиниот сопруг Владимир М.(40) при што и биле нанесени повреди опасни по живот. Таа беше оперирана истото утро во Универзитетскиот медицински центар Крагуевац, а во напорната операција учествуваше целиот тим хирурзи.

Истиот ден по опсежна потрага низ Крагуевац е уапсен Владимир М.

Имаат две малолетни деца. Таа во последните три години работела како лекар во болница во Дрезден.

Сомнежите се дека тој го сторил ова откако по расправија таа рекла дека сама со децата ќе оди во Германија. Во куферите пронајдени во ходникот од нивната куќа имало само нејзини и детски работи.

Како што неофицијално дознаваат медиумите, сомнежите се дека критичната ноќ Милена, која дошла во Србија да се поздрави и да ги пресели сопругот и децата во Германија, му рекла на Владимир дека ќе оди сама со децата.

– Во куќата во која беше застрелана Милена, пронајдени се спакувани само нејзините работите на децата. Куферот на Владимир го немаше. Затоа се сомнева дека му рекла дека ќе оди без него и дека тој полудел – вели изворот на „Блиц“ од истрагата.

Дали Милена дошла во Србија и му кажала на сопругот или се скарале, или тој не сакал да си оди, засега не се знае и само двајцата тие знаат.

– Соседите спомнаа дека се сомневал дека го изневерува во Германија. Напоменуваат и дека можеби видел некои пораки на нејзиниот телефон и дека кавгата почнала така – додава изворот.

Владимир пред обвинителството изјави дека е во „тешка психичка состојба“ и дека поради тоа „не може да ја изнесе својата одбрана“.

Тој се товари за убиство во обид и неовластено поседување оружје.

Ја застрелал ден пред да замине

Како што претходно изјавија соседите на застреланата, Милена работела во Дрезден и планирала да ги земе сопругот и децата да и се придружат. Таа дошла во Србија за да се збогува.

– Планираа се, беа подготвени да се преселат. Се простиле од роднините, а тој најверојатно дал отказ од фирмата во која работел за да оди со неа. Колку што знам требаше да заминат заедно, па пукал ден пред да замине – раскажуваат соседите.

Кога пукал во неа, во куќата биле и нивните деца

– Имаат две мали деца кои биле во куќата кога пукал во неа. Никој не знае што се случило таму, велат дека мислел дека го изневерува, бидејќи веќе три години живее во Германија – велат соседите.

Полицијата со часови го убедуваше Владимир да се предаде

Владимир е уапсен по неколкучасовни преговори и убедувања да излезе од автомобилот во кој се забарикадирал. Полицијата го опколи и со часови преговараше со него да се предаде.