НА ДЕНЕШЕН ДЕН, ПРЕД 26 ГОДИНИ

3-ти април 1996 година

Во авионска несреќа што се случила на еден рид кај Цавтат (Црна Гора) загинал министерот за трговија на САД, Роналд Браун. Урнувањето наавионот „Боинг-737“, кој летал на линијата Тузла-Дубровник не го преживеале никој од 35-те членови на екипажот и патниците меѓу кои и 12 службеници на американската Влада, 12 американски бизнисмени, функционер на Европската банка за развој, уредник на „Њујорк тајмс“, хрватски преведувач и фоторепортер.

Боингот ЦТ-43А (лет ИФО-21) на Военото воздухопловство на Соединетите Американски Држави се урна при приближувањето кон Дубровник, Хрватска, додека беше на официјална трговска мисија.

Авионот, Боинг 737-200 првично изграден како навигациски тренер Т-43А, а подоцна претворен во извршен транспортен авион ЦТ-43А, го превезуваше секретарот за трговија на Соединетите држави Рон Браун и 34 други лица.

34 лица загинале на лиоце место, едно починало на пат кон болница

При обидот да се приближи до аеродромот во Дубровник, авионот се урна во планина. Техничкиот наредник на воздухопловните сили, Шели Кели, го преживеа првичниот удар, но почина на пат кон болница. Сите останати во авионот загинале на местото на несреќата.

U.S. army investigators approach the wreckage of the U.S. Air Force T-43 plane, Saturday, April 6, 1996, near the Dubrovnik airport. The plane which was carrying U.S. Secretary of Commerce Ron Brown and his associates from Tuzla to Dubrovnik crashed Wednesday killing all 35 people on board (AP PHOTO / Enric Marti)

За разлика од цивилните 737, воената верзија CT-43A не беше опремена ниту со рекордер на податоци за летот, ниту со снимач на глас од пилотската кабина.

Лошото време не се сметаше за суштински фактор

Официјалниот извештај на одборот за истрага на несреќи на американските воздухопловни сили забележа неколку причини поради кои Боингот CT-43A, повикувачки знак „IFO-21“ (кратенка од Implementation Force), се срушил. Главен меѓу наодите беше „неуспехот во командата, грешката на воздушниот екипаж и неправилно дизајнираната процедура за пристап со инструменти“. Лошото време не се сметаше за суштински фактор кој придонесува за несреќата.

Три дена по несреќата пронајден е мртов шефот на навигацијата на аеродромот Чилипи

Во несреќата загинаа 35 лица, шест членови на воениот екипаж и дваесет и девет цивили. Триесет и три од жртвите биле Американци, а двајца Хрвати. Дванаесет функционери на Министерството за трговија, вклучувајќи го и секретарот Браун, биле меѓу загинатите.

Областа на местото на несреќата е обележана со голем крст од нерѓосувачки челик на врвот Стражишче. Планинарите можат да стигнат до врвот преку „Патот Роналд Браун“, кој е именуван во комеморација на САД.

Во спомен-куќата на Роналд Браун во стариот град Дубровник е поставена спомен-соба. Има портрети на жртвите од несреќата, како и книга за гости.

Шефот на навигацијата на аеродромот Чилипи, Нико Јеркуиќ, е пронајден мртов три дена по несреќата со рана од куршум во градниот кош. Полициската истрага констатирала дека се работи за самоубиство.

📸