Ема Шепард неодамна ги воодушеви корисниците на социјалните мрежи и ги зграпчи своите пет минути слава, а сето тоа поради неверојатна физичка промена. Својата исповед за трансформацијата Ема ја сподели со медиумите, а истото го препиша на разводот и на фактот дека сега е активна на Tinder, популарна апликација за запознавање.

Ема, Британка од Блекпул, се разведе во 2021 година по речиси две децении брак и од таа врска излезе на многу нивоа нарушена, емотивно, но и психофизички. Животот што го водеше во бракот и со две деца беше стресен и пренатрупан со обврски, а тоа остави трага и на нејзиниот изглед.

Но, оваа 43-годишна жена по разводот решила целосно да го промени животот – почнала да оди во теретана и се посветила на готвењето здрави оброци. Се посветила на себе и почнала повторно да излегува, а отворила и профил на Тиндер. Таа признава дека привлекла големо внимание.

„Пресреќна сум што целосно го променив мојот живот. Се чувствувам неверојатно и како мојата убавина доаѓа одвнатре – порано работев напорно и се грижев само за другите. Но, набргу откако се разведов, сфатив дека е мој ред изгледав старо, празно и исцрпено, но сега го живеам најдобриот период од мојот живот. Среќна сум и изгледам сосема поинаку“, изјави таа за „Дејли мејл“.

Ема се омажи во 2000 година, кога имаше само 22 години, но нивната врска почна да се распаѓа пред неколку години – полека, но сигурно. Сè кулминираше со напуштање на нејзиниот сопруг од дома во јануари 2021 година, а разводот беше финализиран во октомври истата година.

„Ти доаѓаш од семејство на силни жени, слободна си и можеш да си го промениш животот“.

“Беше страшно кога си замина, навистина ме скрши. Се чувствував безвредно, имав напади на паника. Не верував во себе, бев изолирана од сè. Само преживував, плаќав сметки и само – животот ми одминуваше. Еден ден се разбудив и си помислив: „Ти доаѓаш од семејство на силни жени, слободна си и можеш да си го промениш животот“. Сфатив дека можам да бидам подобра верзија од себе“, вели оваа социјална работничка.

Најпрво ја смени гардеробата – од гардероберот ги исфрли црните панталони и рамните чевли кои најчесто ги носеше со здолништа, штикли и капути во светли бои. Почнала да носи црвен кармин и го намалила пушењето – од 20 цигари дневно почнала да пуши четири. Почнала да вежба и во теретана пет пати неделно и ги променила прехранбените навики.

“Сега сè за мене е сосема поинаку. Луѓето велат дека изгледам неверојатно во споредба со старата верзија на мене и мислам дека тоа е резултат на мојата внатрешна среќа. Сега постојано се смешкам, а тоа е само почеток”, вели таа.

Ема сè уште нема нов партнер, но бара љубов на Тиндер.