Се е запишано во ѕвездите, дури и колку дечиња треба да имате. Имено, секој знак на хороскопот е посебен по своите карактеристики што влијаат на моделот на размислување и емоциите.

Ако сте пронашле соодветен партнер или размислувате да основате семејство, прочитајте што ви предлагаат ѕвездите:

1. Овен

Овните уживаат во родителството. Ѕвездите за Овните имаат испланирано 3 или 4 дечиња. Поради нивната самодоверба, сила и решителност, Овните се родени лидери. Бидејќи се амбициозни и имаат големи планови, дечиња се далеку на нивниот список. Меѓутоа, како што мажот или жената во знакот на Овен растат и стануваат позрели, односно позрели, дечиња станува сè повеќе посакувана цел.

2. Бик

Бикот има за цел да има 2 дечиња, а нешто повеќе од тоа е премногу за нив. Жената родена во знакот на Бик е одлична мајка или, како и мажите што се супер татковци бидејќи се неверојатно трпелививи и нежни кон дечиња. Сепак, Бикот инсистира на одржување високи стандарди и не им се допаѓаат на промените. Има силни семејни вредности и ќе се обиде да го всади тоа кај дечиња кои секогаш се на прво место, поважни и од неговото сопственото здравје.

3. Близнаци

Сигурно никој нема да биде изненаден кога ќе чуе дека бременоста со близнаци е идеална опција за луѓето во знакот на Близнаци. Тие не сакаат да бидат сами, затоа им се потребни дечиња. Но, исто така се непредвидливи и мајките во знакот на Близнаци често имаат повеќе од две дечиња. Вистински пример за тоа е Анџелина Џоли. Луѓето Близнаци се забавни родители. На нивните дечиња никогаш нема да биде здодевно затоа што луѓето во овој знак не сакаат да бидат затворени дома, со што често ги носат своите дечиња на патувања, во природа и сл.

4. Рак

Родителството е подеднакво природно за Ракот, како и процесот на дишење. На овој хороскопски знак, ѕвездите му предвидуваат 2 дечиња, но со неколку години разлика меѓу себе.

Симпатичната природа на мајката во знакот на Рак му обезбедува на детето топло опкружување во кое детето може да напредува. Нејзините имагинативни карактеристики помагаат да создаде среќен и хармоничен дом полн со љубов. Овој хороскопски знак се карактеризира со чувствителна природа која е повеќе склона кон промени во расположението. На некои ќе им требаат неколку години да одлучат за друго дете, а некои ќе останат само на едно дете.

5. Лав

Ѕвездите планираат од 2 до 4 дечиња за Лавовите. Тие се познати по мултитаскингот и тоа не е проблем за нив. Како родители, тие се забавни, но очекуваат почит.

Кога имаат намера да станат родители, ништо нема да застане на нивниот пат, но тие мора да знаат како да се справат со фактот дека веќе нема да бидат центарот на вниманието што инаку ги истакнува од толпата.

Лавовите лесно се справуваат со повеќето предизвици на родителството, затоа што се родени лидери и се хумани.

6. Девица

Девиците сакаат ред, така што едно дете е идеална опција за нив. Тие се одлично организирани и очекуваат да го следат распоредот за пишување домашни активности и задачи. Повеќе дечиња можат да ги уништат нивните планови за кариера и животни цели. Сепак, постојат некои Девици кои се доволно храбри и се одлучуваат за друго дете.

Пристојност, чистота, организација и ред може да се очекува од дете на родител во знакот на Девица. Девиците се вредни и посветени на своите семејства и ја насочуваат целата своја енергија да го дадат најдоброто на своето дете.

7. Вага

Вага се стреми кон рамнотежа, еднаквост и чесност, но тие сакаат да се дружат, така што ќе имаат минимум 2, а можеби дури и 4 или 6 дечиња. Мајките во знакот на Вага се мирни и нежни, дури и кога детето има излив на гнев. Тие се талентирани во чувањето на бебиња. Високо ја ценат соработката и партнерството и ќе се обидат да ги пренесат овие вредности на своите дечиња.

8. Шкорпија

Скорпиите се надарени да се занимаваат со цела армија на дечиња, па ѕвездите им, предвидуваат најмалку 3 дечиња. Тие се емотивни суштества кои уживаат во родителството. Сакаат предизвици и сакаат да бидат најдобри во сè што прават. Сакаат да тестираат различни методи на родителство за да дознаат што е најдобро за нивните дечиња. Тие сакаат нивните дечиња да прераснат во силни личности.

9. Стрелец

Стрелците се енергични, авантуристички и љубопитни, што ги прави забавни и опуштени родители. Но, немојте да се изненадите ако не се одлучат за дечиња затоа што за нив ова не е лесна одлука. Тие претежно имаат едно дете и ретко се одлучуваат за друго. Даваат сè од себе за нивното дете. Важат за креативни и им овозможуваат на своите дечиња поголема слобода од кој било друг хороскопски знак, но понекогаш им недостасува трпеливост.

10. Јарец

Три дечиња не се проблем за Јарецот. Тие имаат вродени вештини за родители и се одлични во управувањето со домаќинството и кариерата. Тие се убедени дека добриот план е темел на сè и дека можат да управуваат со сè. Тие на своите дечиња им даваат до знаење дека се шефови и инсистираат на дисциплина. Нема да се обидат да станат пријатели со дечиња, туку ќе негуваат однос со почит. Јарецот има силно чувство за семејство и традиција.

11. Водолија

Водолијата копнее по авантура и слобода, така што ѕвездите планираат едно дете за нив. Ова се луѓе со прекрасен карактер ако се во добро расположение. Но, понекогаш тие копнеат по осаменост и се затвораат себеси што не одговара со улогата на родителството. Особината што ја карактеризира Водолијаа и може да помогне во воспитувањето е тоа што истата е одличен слуштател.

12. Риби

Рибите се воден знак што сака да се размножува и да ужива во потомството. Ѕвездите планираат пет или повеќе дечиња за нив. Овој знак е полн со емоции и љубов. Тие се емпатични што ги прави совршени родители. Прилагодливи се и можат да останат мирни за време на стресните ситуации кои се чести кога станува збор за воспитувањето на дечиња. Тие се толку добри во родителството што другите честопати ги прашуваат за совет.