Се сеќавате ли на приказната за фаталната Ана Марија (45) од Хрватска, заводничка и измамничка која ги вртеше мажите околу малиот прст и на крајот ги олеснуваше за милиони? Пред неколку години хрватските медиуми објавија неверојатна приказна, а повод беше ослободувањето на бизнисмен од Бјеловар кого Ана Марија го обвини за силување и го прати во затвор на еден месец.

– Подоцна нè контактираа неколку мажи кои исто така паднаа на шармот на фаталната искушувачка. Деновиве за неа праша уште едно лице во нашата редакција, од кое наводно подмолната заводничка, со која е во врска, изнудувала пари. Според тоа, Ана Марија не мирува, објавуваат медиумите.

Против неа, како што неофицијално дознаваме, во меѓувреме се поднесени повеќе пријави, но не се знае во која фаза се овие постапки. Ја пријавил и маж кој купил стан во Загреб за да може да биде со неа. Завршил и во Реметинац бидејќи таа го обвинила за насилство.

„Против Ана Марија поднесов кривична пријава поради сомневање дека ми украла дури 150.000 куни (околу 20.000 евра). Не ги бројам ситните кражби од џебови или паричници“, изјави измамен човек.

Дали Ана Марија е навистина толку фатална, го прашавме, а тој одговори: „Слушај, згодна е. Таа има долги, витки нозе, добро тело, природен изглед без премногу шминка. Изгледа добро“, признава тој.

А што да кажеме за пеколот низ кој живеел бјеловарскиот претприемач Тихомир (48) откако на онлајн апликациите за запознавање и авантура ја запознал фаталната Ана Марија. По неколкумесечно интензивно дружење и сексуални односи, Тихомир заврши во истражен затвор под обвинение за силување!

На крајот успеал да докаже дека е невин, па судот го ослободил. Во меѓувреме се појавија многу неверојатни приказни за фаталната жена. Се испостави дека најверојатно измамила 20-тина мажи кои и биле љубовници.

Интелигентна и згодна

За време на судењето, Тихомир рече дека кобниот викенд биле во неговиот стан во Загреб, каде во плик што го ставил во фиока оставил 24.000 куни, а таа го видела. Парите исчезнале во текот на ноќта и тој, како што вели, ја прашал Ана Марија каде е, а нејзе почнало да ја фаќа хистерија и по расправија повикала полиција.

Таа го обвини за силување, но на суд се покажа дека сè измислила. Нејзиното сведочење воопшто не се совпаѓа со сведочењето на соседот, пријателот на Тихомир, другите мажи кои биле измамени од Анамарија, но и Тихомир, на чија одбрана судот верувал.

Нејзиниот поранешен работодавец, каде што работела како книговодител, изјавил дека таа е „многу комуникативна, интелигентна и атрактивна жена која глуми жртва на самохрана мајка со болно дете и функционира на таков начин што ги заведува мажите“.

„Има и други мажи кои ги измамила како и Тихомир, но сепак и плаќаат да молчи бидејќи се во брак. Во канцеларијата не повикаа три лица кои таа ги измами, а едно од нив дојде кај нас. Не знаевме дали ќе плачат или ќе се смеат по неговата приказна“, вели поранешниот директор на Ана Марија.

На суд сведочеа и жените кои ја ангажирале Ана Марија да чисти куќи и станови. Многу вредни работи, златници и други работи, потоа исчезнале од тие згради. За неа јавно сведочеа и други мажи кои ја запознале преку апликации за запознавање.

Земале кредити и и давале пари за да го лекува детето и да започне приватен бизнис. Останаа без пар милиони куни, како што тврдат. Сè било пријавено во полиција и ДОРХ: измама, кражба и лажни обвинувања. Не се знае до каде напредува истрагата.

Но, едно е сигурно: деновиве дознавме дека фаталната Анамарија повторно е во врска. Како сето тоа ќе заврши на крајот – останува да видиме.