Украинската манекенка и инфлуенсерка Викторија Данченко (27) почина по тешка сообраќајна несреќа што се случи во Одеса, истиот ден кога нејзиниот сопруг Олех Долченко потпиша договор со Зорја од Луганск и се договори за негово враќање во родната земја.

Поранешниот играч на Шахтјор од Доњецк и бројни други клубови пристигна на позајмица од атински АЕК, но животот му беше уништен само неколку часа подоцна.

Според информациите од Украина, Викторија била зад воланот на мерцедесот на Олех, а сообраќајната несреќа се случила кога удрила во друг автомобил на патот. Нејзиното возило потоа наишло на судир со камион, а пожарникарите од искршениот автомобил извлекле безживотно тело.

Викторија Данченко беше украинска манекенка, а многумина ја познаваа од видеата од брзото возење што ги објави на Интернет:

На интернет кружат фотографии и снимки од местото на настанот кои покажуваат дека оваа сообраќајна несреќа била катастрофална.

Пожарникарите со часови имаа проблеми да го извлечат телото на сопругата на фудбалерот од возилото, а автомобилот со кој се возеше беше целосно уништен. Според некои извори од Украина, причина за несреќата е преголемата брзина со која Викторија често се фалела. Таа дури и се снимаше како вози додека пред сообраќајната несреќа во која загина.

Олех Данченко (27) е поранешен млад репрезентативец на Украина, а во својата богата кариера го носеше дресот на Шахтјор, руски Рубин, АЕК Атина, како и бројни помали екипи. Тој игра на позицијата десен бек, но прашање е како ќе ја продолжи професионалната кариера по оваа трагедија.