Познатиот српски пејач Бојан Томовиќ на јавната сцена се појави во 2005 година со песните „Сина Моторола“, „Југиќ“, „Не те заборавив“ и во тоа време важеше за еден од најголемите млади заводници на сроската естрада. Меѓутоа, со текот на годините наидувал на проблеми кои доведоа до негова целосна трансформација, поточно до непрепознатливост.

Бојан предизвика општа конфузија кога јавно изјави дека ја сменил верата, односно преминал во ислам и го сменил името во Амар Моштрокол.

– Спасот и мирот го најдов во исламот, а името Амар го избрав бидејќи велат дека на арапски значи „живот“, па и покрај мојата болест, која за жал е позната по голем број самоубиства, избирам нов живот , изјавил пејачот кога го прифатил исламот.

Сепак, пејачот тогаш тврдеше дека не е „доволно добар за да биде муслиман“ и дека решил да биде агностик.

– Браќа муслимани, простете ми, но јас сум премногу валкан за да ја оцрнам вашата најчиста религија. Не сум достоен да бидам добар муслиман и затоа се враќам во мојот мал маѓепсан круг на темнина и депресија. Извинете уште еднаш… Агностик Бојан, напиша Томовиќ на социјалните мрежи.

После тоа, Томовиќ повторно ја шокираше јавноста со објавата дека боледува од биполарно растројство, а за медиумите проговори:

-Сто пати ја обвинив мајка ми што не ме абортира затоа што сите мои роднини полесно и без стрес би живееле, а не секој ден да ми кажува дека притисокот ми е од 200 со 100 и дека штотуку се вратиле од итната помош затоа што јас ги посрамотив затоа што јавно признав дека имам психички проблем. Ќе ми беше полесно, воопшто не се плашам од смртта, но се заколнав во гробот на Тај дека никогаш повеќе нема да се обидам… Она што долго време ми изгледаше како единствен спас, единствен излез, рече пејачот во една прилика.

Набргу потоа, познатиот пејач повторно беше главна тема на јавноста кога одекна веста дека се обидел да се самоубие, а тој најави и дека ќе си ги пресече вените:

– Си ги пресеков вените… Само да знаете дека не бев ниту наркоман ниту алкохоличар, едноставно не можам повеќе да живеам со биполарно растројство. Ме уби темна депресија. Никој не е виновен, збогум – напиша Бојан, а потоа по враќањето од Ургентниот центар рече:

– Најлошото помина. Јас само што влегов дома. Брзата помош ме спаси и морав после помошта да потпишам договор против самоубиство, така што никогаш повеќе нема да се повредам, но оставив тестамент за секој случај, ако нешто ми се случи и го испратив на адвокат, бидејќи на тој начин ја штитам поранешната сопруга од семејството кое се откажа од мене, изјави Томовиќ.

Бојан повремено преку социјалните мрежи споделува фотографии од приватниот живот, а на нив можеме да видиме дека сега изгледа сосема поинаку во однос на периодот кога беше на врвот на кариерата.