Алек Болдвин е целосно скршен откако случајно ја застрелал колешката Халина Хачинс (42) и го ранил Џоел Соуз (48), може да се види на фотографиите кои кружат на Твитер.

Познатиот холивудски актер телефонира, а потоа ги става рацете на колена и ја витка главата, видно уништен.

Трагедијата се случила за време на снимањето на „Rust“ во Ново Мексико.

Пукањето се случило во дрвена црква, поставена како дел од сетот.

Актерот и копродуцент на „’Рѓа“, „Алек Болдвин“, кој вчера на сетот ја усмрти директорката на фотографија Халина Хачинс и го рани својот колега, копродуцент Џоел Соуз, во ова остварување во Ново Мексико глумел човек чиј внук е осуден за убиство.

И тоа случајно уб иство!

Заплетот на филмот се фокусира на Харланд Раст, кој го игра Болдвин, инаку озлогласениот западен одметник. Кога неговиот отуѓен 13-годишен внук Лукас е осуден на смрт за случајно убиство со бесење, Раст патува во Канзас за да го извлече од затвор.

Заедно, двајцата бегалци мора да избегаат од легендарниот американски маршал Вуд Хелм и уценувачот Фентон.

Од пепелта се издигнуваат длабоко закопани тајни и почнува да се формира неочекувана семејна врска додека некоординираното дуо се обидува да ја преживее немилосрдната американска граница.

Несреќната комбинација на околности доведе до фактот глумата да се претвори во реалност, а Болдвин ја презеде улогата наместо неговиот тринаесетгодишен внук во реалниот живот.

Додека неговите повредени колеги (Халина почина во болница) ги носеа во болница, Болдвин плачеше и очајуваше на сетот во кој покрај актерите се појави и полицијата, која со лента го огради местото на уб иството.

Пукањето се случило во дрвена црква, поставена како дел од сетот.

Снимањето на овој филм беше објавено минатата година – на 29 мај минатата година беше објавено дека Алек Болдвин ќе глуми и ќе го продуцира филмот „Рѓа“, вестерн базиран на приказна што ја создаде со Џоел Соуз.

Се верува дека Болдвин на сетот потегнал филмски пиштол и дека при таа прилика случајно се употребени ќорци.