Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случи вчера утрото на магистралниот пат М-16.4 Нови Травник-Бугојно во централна БиХ. Несреќата се случила околу 05:55 часот на главниот пат во близина на противпожарната станица Нови Травник, во која учествувале две патнички возила, „ауди“ и „пежо“.

Сопатникот од Пежото загина на местото на настанот, а пет лица се повредени, од кои две женски лица од пежото и возачот и две лица од Аудито. Како што дознава порталот Црна-Хроника, трагично загинало момчето Имран П., а тешко повредени се неговите другарки Емела и Сајра О.

Од детето се прости и неговото училиште „Енвер Чолаковиќ“ во Јањиќи.

– Утрово нашето училиште беше длабоко погодено од тешката вест која ги потресе сите наши ученици и колективот. Во тешка сообраќајна несреќа животот го загуби нашиот драг Имран Пашалиќ, ученик од VIа одделение. Почитуван Имран, го молиме Господ да ти подари прекрасен Рај, а на твоето семејство и на сите нас мир во овие тешки моменти. Секогаш ќе се сеќаваме на твоето весело лице, насмевка и детска разиграност. Бевме горди на твоите достигнувања. Ќе те паметиме по добро и ќе те паметиме со љубов. На сите ќе ни недостасуваш. За жал, во трагичната несреќа беа повредени и нашите ученички Емела и Сајра Опариќ, за кои се молиме и им посакуваме брзо закрепнување, порачаа од училиштето.

Од Имран се прости и неговиот спортски тим, а пред само 20 дена Имран го освои последниот медал. Зад себе ги остави родителите и двајца браќа близнаци. Тренерот Ишак Скопљак, кој го управувал пежото е исто така тешко повреден.