Гневните толпи во Шри Ланка запалија неколку домови на владејачкото семејство Раџапакса и на пратеници, откако беа нападнати од поддржувачи на владата.

Насилството дојде на крајот на денот на немири во кои премиерот Махинда Раџапакса поднесе оставка поради масовните протести против справувањето на неговата влада со економската криза.

Но, тоа не успеа да ги смири демонстрантите, кои се обидоа да упаднат во неговата официјална резиденција додека тој сè уште беше внатре.

Седум лица загинаа, а повеќе од 190 се повредени од понеделникот.

Полицискиот час на целиот остров е продолжен до среда наутро, а властите се обидуваат да го смират насилството. Многу демонстранти сè уште бараат претседателот Готабаја Раџапакса, брат на Махинда, да ја напушти функцијата.

Од минатиот месец Шри Ланка е зафатена од ескалација на демонстрации поради зголемените цени и прекини на струја.

Во понеделникот, приврзаниците на владата жестоко се судрија со демонстрантите во главниот град Коломбо пред резиденцијата на Махинда Раџапакса, а потоа и на главното место за протести во метрополата.

Беа распоредени полицајци и одреди за немири, а приврзаниците на владата беа погодени со солзавец и водени топови, откако тие ги прекршија полициските линии и ги нападнаа демонстрантите користејќи стапови.

Гневните демонстранти возвратија, напаѓајќи ги поддржувачите на владата и гаѓајќи ги пратениците на владејачката партија, вклучително и еден кој застрела две лица откако толпа се втурна во неговиот автомобил, а потоа се самоуби, според полицијата на Шри Ланка.

Како што одминуваше ноќта, толпи демонстранти ширум земјата ги запалија куќите на семејството Раџапакса, разни министри и пратеници. Ова вклучуваше куќа која Раџапакса ја претворија во контроверзен музеј во селото на нивните предци во јужна Шри Ланка.

Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат куќи обвиени во пламен додека луѓето скандираат.

Според извештаите, запалени се и области во близина на официјалната резиденција на претседателот. Општински советник почина во болница по напад на неговата куќа.

По оставката на Махинда Раџапакса, демонстрантите се обидоа да го пробијат внатрешниот дел од храмовите, каде што престојуваше заедно со неколку лојалисти, и запалија автобус пред домот. Полицијата испука истрели во воздух и солзавец во обид да ги растера.

Раџапакса беше пренесен од Коломбо на непозната локација во вторникот наутро.

На друго место во Коломбо, тензиите останаа високи. Мажите вооружени со стапови и шипки поставија блокади на патиштата на маршрутите што водеа до и од аеродромот, а полицијата и безбедносните сили – обично вообичаена глетка во областа – немаше никаде.

Шри Ланка се соочува со најлошата економска криза од стекнувањето независност од Британија во 1948 година, а луѓето се бесни бидејќи трошоците за живот станаа ужасни.

Девизните резерви на земјата практично пресушија, а луѓето повеќе не можат да си дозволат основни производи, вклучувајќи храна, лекови и гориво.

Владата побара итна финансиска помош. Таа ја обвинува пандемијата на ковид, која ја уништи туристичката трговија на Шри Ланка – еден од клучните сектори за заработка на девизи.

Но, многу експерти велат дека е виновно и лошото економско управување.