Педесет и шестгодишен маж синоќа во населеното место Бисаг, во општина Брезница кај Вараждин, убил 48-годишна жена и себеси со активирање рачна бомба, соопшти денеска Полициската истрага од Вараждин.

„Во петокот, околу 23 часот и 40 минути, во стан во Бисаго, 56-годишен маж со активирање на рачна бомба убил 48-годишна жена и себеси. Државен правобранител во Вараждин со стручна помош од полициски службеници“, изјавија од ПУ Вараждин.

Телата на починатите по наредба на заменик жупанискиот државен правобранител се пренесени во Одделот за патологија на Општата болница во Вараждин, каде што ќе биде извршена обдукција, се додава во соопштението.

Во тек е кривична истрага со цел да се утврдат сите околности на ова кривично дело, соопшти полицијата.