Група од девет српски девојки и момчиња вчера попладне беа во центарот на инцидентот на езерото Грачаница, кога двајца млади Албанци на мотори пукаа во нивна насока. Напаѓачите потоа беа ранети во размена на огнено оружје од полицаец кој случајно се нашол таму, пренесува „Објектив.рс“.

Косовската полиција вчера соопшти дека попладнево две лица се ранети од огнено оружје кај езерото Грачаница.

Марко Петковиќ од Лапље Село, еден од сведоците на овој настан кој со група пријатели бил на езерото по повод прославата на 1 мај, ни раскажа дека двајца млади момчиња постојано ги гледале и неколку пати ги поминувале со мотор.

– Застанаа на неколку метри од нас. Другар кој беше со нас е Горанец по националност, работи во полиција и зборува албански. Им пришол и ги замолил да го напуштат местото бидејќи ситуацијата беше непријатна. Тие се движеа од тоа место и застанаа недалеку од нашите автомобили и еден од нив почна да пука со пиштол кон нас. Еден од другарите викаше да се спуштиме на земја, а покривот од каросеријата не штитеше од куршуми. Пријател на полицаецот возвратил кога напаѓачите побегнале кон селото Мрамор – изјави Петковиќ.

По пукањето повикале полиција, која, според Петковиќ, пристигнала по 40 минути со објаснување дека не можат да ги најдат и лоцираат.

-Полицијата дојде кај ранетите напаѓачи, а тие имаа оправдување за нас дека не можат да не најдат. Еден полицаец од полициската станица во Грачаница, од српска националност беше многу непријатен додека не испрашуваше. После тоа дојдоа полицајци од Приштина од албанска националност, кои беа пријатни и ни понудија храна, вода и секаква помош – рече Петковиќ.