На 08.10.2021 од страна на полициски службеници од Одделението за криминалистички работи Кисела Вода во Казнено-поправната установа „Идризово“ е извршен службен разговор со И.Р.(31) од Италија, со престој во Скопје, поради постоење основи на сомнение дека на 09.09.2020 на паркинг на ул.„Христо Татарчев“ извршил кривично дело „тешка кражба“.

И.Р. во целост го признал делото и го појаснил начинот на извршување, а по документирање на случајот против него ќе биде поднесена кривична пријава по член 236 од Кривичниот законик.