Келнерот Душан Ѓорѓевиќ го воодушеви регионот откако патувачкиот блогер Кристијан Иличиќ објави видео од него на работа во хотелот Наис во Ниш. Медиумите разговараа со 23-годишниот Душан и дознаа повеќе за него.

„Пораснав во скромни услови, се вработив како келнер за да ѝ помогнам на баба ми“

„Работам како келнер 4 години, во хотел „Наис“ работам 2 месеци. Пораснав во скромни услови. По смртта на мајка ми останав кај баба ми на која сум неизмерно благодарен за сè. Почнав да работам како келнер за да ѝ помогнам на баба ми, за да ѝ олеснам“, изјави за Индекс симпатичниот Душан.

“Работев во помали ресторани, а после тоа имав можност да напредувам во работата. Ја прифатив поканата на Хотел Наис и со задоволство одговорив. Иако сето тоа е нешто ново за мене, колегите се трудат да ме насочат така дека можам уште повеќе да напредувам“, ни објаснува тој.

„Насмевката е моето мото“

На прашањето од каде толку позитивен однос кон работата, тој вели:

„Секогаш гледам на сè од позитивната страна, вклучително и на работата што ја работам. Насмевката е моето мото. Научив дека се во животот е онака како што гледаш, ако се жалиш и постојано си незадоволен, таков ти е целиот живот. Се разбира, има простор за подобрување во угостителството, но дали е се толку црно? Секако дека не е!“, оптимист е Душан.

@kristijanilicic Ovaj konobar iz Niša bi trebao dobiti povišicu! Hotel Nais molim reagirajte! 😬😬😬 #hotelnais #niš #nišsrbija #nissrbija #svadba #srbija #hotelnaisniš ♬ original sound – Kristijan Ilicic

Во угостителството, тој ужива во комуникацијата со луѓе и стекнување нови пријатели. Она што најмногу го мрази, признава, е полирање на сервисите.

„Хотелот ме награди“

На свадбената трпеза го препозна патувачкиот блогер Кристијан Иличиќ, вели Душан.

„Затоа ја сакам мојата работа, како што напоменав, вака добивам можност да запознам луѓе чија работа ја следам и почитувам. Екипата ме испочитува, му благодарение на Кристијан за се“, ни вели тој. Награда доби и од хотелот во кој работи.

„Секако дека и ме наградија, го видоа потенцијалот во мене, би сакал да ја искористам оваа прилика да им се заблагодарам на менаџментот на Хотел Наис за довербата“, вели тој.

@kristijanilicic Replying to @livaja007 Ostavio sam baksis, vise puta 🙈😃 ovakvu pozitivu treba nagraditi ❤️ #nis #konobar #hotelnaisniš #svadba #srbija #nissrbija #nišsrbija #hotelnais #serbia #balkan #svadbasrbija ♬ original sound – Kristijan Ilicic

Има и порака за сите колеги келнери. „Сакам да им порачам на сите мои колеги дека насмевката е неопходна во нашата работа, се друго знаат“, додаде симпатичниот Душан.

Потсетуваме, хрватскиот блогер за патувања Кристијан Иличиќ бил воодушевен од веселиот келнер кој го послужил во Ниш.

„Овој келнер од Ниш треба да добие покачување! Хотел Наис, ве молиме одговорете“, напиша Иличиќ заедно со видеото од келнерот како пее и танцува додека ги послужува Кристијан и неговото друштво на масата. „Тој е одличен лик“, додаде Иличиќ во коментарот.