Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, денеска изјави дека Москва е подготвена на разговори со Киев доколку се предадат опколените украински трупи.

Изјавата на Лавров е дадена во услови кога руските сили напредуваат во оружените акциите во Киев.

„Подготвени сме на преговори во секој миг, веднаш штом украинските сили одговорат на нашиот повик да го положат оружјето“, изјави Лавров пред медиумите во Москва.