Лекарoт Азиз Абид од болницата Брадфорд во Велика Британија открива како се случува некој да прими две дози вакцина и повторно да заврши во болница.

Тој сепак советува луѓето да се вакцинираат.

„Луѓето прашуваат што е поентата на вакцината ако можеш да се заразиш. Па, поентата е да се обратите за маска со малку кислород и да одите дома. Ако, покрај вакцината, вирусот толку многу го напаѓа вашето тело, тоа значи дека сте многу се подложни на тоа. Некои имаат само кивање, а некои би се задушиле. Вакцинираните луѓе кои пристигнуваат во болницата без вакцина веројатно ќе бидат или на апарати за дишење или мртви “, вели д-р Азиз Абид од болницата Брадфорд во Велика Британија.

Делта сојот доминира во Европа. Тој брзо се шири и на Балканот.

Молат за вакцина, но тогаш е веќе касно

Лекарка од Алабама вели дека секојдневно ги охрабрува луѓето да се вакцинираат, бидејќи и самата таа едвај се изборила со компликациите од корона вирусот.

Д-р Бритни Кобија, вработена во во Медицинскиот центар Грандвју во Бирмингем, во последната објавува на Фејсбук напиша дека лекува многу млади, инаку здрави луѓе од сериозни инфекции со од ковид 19.

„Една од последните работи што ги прават пред да бидат интубирани, ме молат за вакцината“, напиша таа. „Јас ги држам за рака и им велам дека ми е жал, но веќе е доцна.

Кобија во својот пост напиша дека кога ќе почине пациент, ги прегрнува членовите на семејството и ги повикува да се вакцинираат. Пишува дека плачат, но и дека и кажуваат дека мислат дека пандемијата е „измама“ или „политика“ или дека е насочена кон некоја друга возрасна група или боја на кожа.

„Сакаат да го вратат времето назад, но, не можат. Ми се заблагодаруваат и одат да ја примат вакцината, пишува д-р Кобија.

И Фајзер и АстраЗенека се скоро подеднакво ефикасни против делта

Во последната британска студија се наведува дека меѓу вакцината на Фајзер и АстраЗенека постојат само умерени разлики во нивната ефикасност против делта сојот. Според истражувачите, две дози на Фајзер или АстраЗенека се скоро подеднакво ефикасни против многу преносливата делта варијанта на корона вирусот, како и против претходно доминантниот алфа вид.

Официјални лица тврдат дека овие вакцини се многу ефикасни против варијантата делта, која сега е доминантна низ целиот свет.

Сепак, експертите предупредуваат дека една доза на вакцина не е доволна за високо ниво на заштита од инфекција, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Ројтерс.

Умерени разлики во ефикасноста

Студијата исто така открива дека две дози вакцина Фајзер се 88 проценти ефикасни во спречување на симптоматско заболување со делта, во споредба со 93,7% ефикасност за алфа варијантата на вирусот.

За две дози на вакцина АстраЗенека се вели дека се ефекасни 67 проценти против делта, наспроти 60 проценти, како што се сметаше претходно, и 74,5 проценти против алфа сојот на корона вирусотот, во споредба со првичната проценка од 66 проценти.

„Само умерени разлики во ефикасноста на вакцините беа забележани во делта варијантата во споредба со алфа по две примени дози на вакцина“, се вели во британската студија.