Во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 30
-Куманово 13
-Кичево 8
-Битола 7
-Радовиш 6
-Охрид 5
-Прилеп, Кочани и Македонска Каменица по 4
-Тетово, Велес, Кавадарци, Струмица, Делчево, Пробиштип и Кратово по 3
-Штип и Неготино по 2
-Гостивар, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Валандово 1

Пријавени се вкупно 13 починати лица: 3 од Скопје (66г,75г и 90г), по две лица од Битола (85г и 89г) и Струга (76г и 85г), по едно лице од Куманово (88г), Тетово (85г), Охрид (66г), Гостивар (69г), Кавадарци (71г) и Кочани (55г).

Регистрирани се 2.179 оздравени пациенти од:

-Скопје 924
-Куманово 189
-Битола 166
-Прилеп 137
-Тетово 97
-Охрид 94
-Велес 76
-Кичево 65
-Гостивар 60
-Штип 55
-Кавадарци 43
-Ресен 41
-Гевгелија 28
-Струмица и Струга по 26
-Неготино 24
-Кочани 23
-Делчево 18
-Свети Николе 17
-Виница и Демир Хисар по 14
-Радовиш 9
-Крива Паланка, Богданци и Крушево по 8
-Македонска Каменица и Валандово по 3
-Пробиштип 2
-Демир Капија по 1

Досега во земјата се направени вкупно 753.923 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.636, бројката на оздравени пациенти е 145.606, на починати е 5.197, а бројот на активни случаи изнесува 3.833