Погребан е Владан М.(55) кој загина во сообраќајна несреќа кај Грочка. Тој со автомобилот удрил во бандера додека во возилото била и неговата ќерка (18). Таа е тешко повредена и се наоѓа во болница. Жителите на селото Дражањ, од каде што е Владан, велат дека мажот имал суров карактер и не бил во добри односи со соседите.

– Да го видите вака, нема да забележите дека е незгоден, тој беше домаќин. Но, тој беше многу жесток, често се караше со соседите, не разговараше со многу луѓе. Не го малтретираше соседството, но беше непријатен. Најблиските соседи сигурно се сожалиле, па отишле да и помогнат на неговата неподвижна мајка – изјавила една мештанка за Телеграф.рс.

Како што додава, полицијата неколку пати доаѓала во куќата на Владан, а оружјето што го имал му било одземено бидејќи бил ловџија.

И претходно се заканувал. Тој тврди дека откако му било одземено оружјето сакал да купи пиштол и дека се заканил дека ќе го убие семејството. Таа исто така истакна дека мажот однапред купил гробно место за себе и за неговата ќерка.

– Жал ми е за тоа дете, има 18 години, многу е убава. Таа е во болница, се надевам дека ќе оздрави. Нејзината мајка ги оставила. Десет години се обидуваа да добијат дете – додава таа.

Шокираните соседи претходно изјавија дека тој и неговата ќерка цело утро пред несреќата се расправале. Со нож насилно ја внел во автомобилот.

– Нејзината пријателка беше со нив. Владан сакал да ги однесе некаде, но неговата ќерка била против. Таа не сакала да оди со него, а тој и се заканил со нож да влезе во автомобилот, а на другарката и рекол да остане дома – рекол сосед кој сакал да остане анонимен.

Да потсетиме, како што раскажа претходно дедото на девојчето, нејзината мајка си заминала кога Нина наполнила 18 години бидејќи наводно повеќе не можела да го издржи насилството.

Од силината на ударот Владан починал на лице место, додека неговата ќерка во тешка состојба е пренесена во болница.