Спекталот помеѓу легендарниот Мајк Тајсон и поранешната инфлуенсер суперѕвезда Џејк Пол, кој требаше да се одржи на 20 јули на стадионот Далас Каубојс, е одложен поради здравствени проблеми на Мајк. Новиот датум за борба ќе биде објавен следниот петок, 7 јуни.

„Сакам да им се заблагодарам на моите фанови ширум светот за нивната поддршка и разбирање. За жал, развив чир и моите лекари ме советуваа да го забавам тренингот неколку недели за да се одморам и закрепнам.

Моето тело е во подобра форма отколку што беше од деведесеттите и наскоро ќе се вратам на целосни тренинзи. Џејк Пол, можеби ова ти купи малку време, но на крајот сепак ќе те нокаутирам и ќе те исфрлам од прстенот засекогаш Го ценам трпението на сите, едвај чекам да ви приредам незаборавен настап подоцна оваа година“.

Проблемите на Тајсон почнаа на летот од Мајами до Лос Анџелес оваа недела, а боксерот почувствувал мачнина и вртоглавица 30 минути пред слетувањето. Веднаш по слетувањето медицинска екипа интервенирала.