Во последните 24 часа се направени 5.390 тестирање, а регистрирани се 639 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 218 • Тетово – 113 • Гостивар – 99 • Струмица – 37 • Куманово – 34 • Кичево – 32 • Битола – 17 • Струга – 16 • Дебар – 9 • Велес и Охрид – по 8 • Прилеп ,Кавадарци и Берово – по 6 • Штип ,Ресен и Македонски Брод – по 5 • Валандово – 4 • Кочани – 3 • Радовиш и Делчево – по 2 • Неготино,Крива Паланка , Виница и Демир Капија – по 1.

Пријавени се 6 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (75г и 76г) и Тетово (53 г и 77г), по едно починато лице од Гостивар (58г) и Битола (79г).

Регистрирани сe 22 оздравени пациенти од:

• Скопје – 8 • Куманово – 5 • Тетово – 4 • Гостивар – 2 • Струмица, Битола и Кочани – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.039.272 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 159.908 бројката на оздравени пациенти е 150.635, на починати е 5.527, а бројот на активни случаи изнесува 3.746