Во последните 24 часа се направени 2.518 тестирање, а регистрирани се 19 нови случаи на КОВИД-19:

• Тетово – 11
• Скопје – 8.

Не се регистрирани починати пациенти.

Регистрирани се 4 оздравени пациенти од:

• Скопје – 2
• Прилеп и Тетово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 900.165 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.760, бројката на оздравени пациенти е 150.118, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 156