Поранешниот лекар на Спартак и на руската фудбалска репрезентација, Јури Василков, го коментираше инцидентот за време на натпреварот Данска – Финска кога играчот од средниот ред на Данска, Кристијан Ериксен падна на теренот.

„Ериксен претрпе срцев удар. Фудбалерот беше покриен со параван, не видовме ништо понатаму. Очигледно, сега се преземаат мерки за реанимација, но, срцевиот застој е ретка појава. Сега поради некоја причина се појави. Лекарите извршија компресија на градите. Тие се опремени со дефибрилатори. Ова е најреткиот случај“, рече Василков.