Земјотрес со јачина од 3,6 степени по Рихтер ова неделно попладне ја стресе Македонија. Според првичните информации епицентарот е кај македонско-грчката граница во близина на Битола.

3,6 степени по рихтер бил потресот, во охридско-струшкиот регион.

Според податоците на Европско медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) земјотресот е регистриран на длабочина од 2 километри.

Епицентарот на земјотресот е на 20 километри од Битола.