Алжирскиот џудист Фети Нурин го жртвуваше својот настап на Олимписките игри во Токио затоа што одби да настапи против учесници од Израел.

Во понеделникот ждребот одлучи да се сретне со Суданецот Мохамед Абдалрасул, по што следеше борба со Израелецот Тохар Бутбул.

Сепак, Алжирецот одби да му се спротивстави на борецот од Израел заради политичкото прашање и затоа ги напушти Олимписките игри.

„Напорно работевме за да се пласираме на Олимписките игри, но палестинското нешто е поголемо од сето тоа“, рече Нурин.

“Немавме среќа со ждрепката. Добивме израелски противник и затоа моравме да се повлечеме. Донесовме правилна одлука”, изјави за алжирските медиуми тренерот на Нурин, Амар Бен Јаклиф.

Фети го напушти Светското првенство во 2019 година, откако исто така мораше да се бори со гореспоменатиот конкурент од Израел.

Алжир со години ги прекина дипломатските односи со Израел и не ги признава. Всушност е забранува влезот во нивната држава на секој што има израелски пасош. Дискриминацијата на израелските спортисти трае со години.

Исто така, на Олимписките игри во 2016 година, египетскиот џудист Ислам Ел Шахаби го напушти натпреварувањето, бидејќи тој одби да се ракува со ривал од Израел.