Холивудскиот актер Киану Ривс е познат по тоа што е еден од најпристапните и најприземните луѓе во светот на филмот, а за тоа сведочи и видео кое деновиве кружи на социјалните мрежи.

Познато е дека Ривс многу ги сака своите обожаватели и нема проблем да се фотографира и да разговара со нив. Токму така изненадил млад фан на промоцијата на неговиот стрип BRZRKR во Лос Анџелес.

Момчето по име Ноа дошло кај Ривс и му кажало дека тој е неговиот омилен актер на светот, а Киану веднаш започнал разговор со него. Ривс му се заблагодари за поддршката, а потоа го прашал дали се сеќава на Дјук Кабум од анимираниот филм „Приказна за играчките 4“ од 2019 година, ликот на кој што тој му го позајмил гласот.
Момчето рекло дека тоа е неговиот омилен лик, а потоа Кијану проговорил во гласот на војводата Кабум и го воодушевил него, но и многу луѓе на Твитер, а видеото собрало речиси три милиони прегледи.

„На светот му требаат повеќе луѓе како Киану“, „Тој се однесува прекрасно во присуство на деца“, „Киану е единствениот вистински GOAT“, „Тој секогаш е толку искрен, скромен и приземјен“, „Тој е многу фин човек“, „Многу гледа дека е добар човек“, се само дел од коментарите под видеото.