Околу 22:40 часот по локално украинско време време се слушнале серија експлозии недалеку од Киев, јавува Си-Ен-Ен, чија екипа се наоѓа во близина на таа област.

Претходно, руските сили вечерва го бомбардираа аеродромот во Чугуев во областа Харков, соопшти советникот на украинскиот министер за внатрешни работи Антон Херашченко.

Тоа го напиша на својот телеграм канал со видео од експлозијата.

– Уште еден напад со крстосувачки ракети „калибр“ на аеродромот во Чугуев. Боевата глава тежи 500 килограми. Јадни, јадни луѓе, напиша Херашченко.

🎥