– Американскиот носач на авиони Хари С. Труман оваа недела е во северниот дел на Егејското Море делумно за да се осигура дека може да врши воздушни операции од таму доколку ескалираат тензиите во регионот поради руската инвазија на Украина, изјави американски официјален претставник запознаен со тековната задача на пловилото.

Функционерот не ја откри точната локација на бродот, но истакна дека не е рутина да се оперира во најсеверните води на Егејското Море. Областа е релативно ограничена за операции на превозници поради бројот на мали острови и тешкиот комерцијален поморски сообраќај, пренесува Си-Ен-Ен.

„Во случај на понатамошна ескалација“, може да и се каже на морнарицата да проектира повеќе воздушни патроли на борбени авиони во Црното Море, рече официјалниот претставник. „Доколку Русија се обиде да управува со турскиот теснец и Турција побара поддршка од НАТО“, тогаш носачот на авиони може да се користи за борбени воздушни патроли над Црното Море и Дарданелите, според официјалниот претставник.

Турција администрира дозволи за транзит во Црното Море за воени бродови и постои загриженост за тамошните идни планови на Русија. Американските борбени авиони често вршат воздушни патроли за одвраќање, и тоа не мора да значи дека САД влегуваат во конфликт, наведува Си-Ен-Ен.

Борбените авиони Труман во моментов летаат над Романија како дел од мисијата на НАТО за да покажат присуство и решителност против руската агресија.

Носачот е придружуван од крстосувачот USS San Jacinto во Северно Егејско Море. Пет други американски воени бродови и норвешки површински борбен брод се појужно во Егејското Море.

Овој развој на настаните доаѓа откако Пентагон исто така признава дека можеби ќе треба да го преиспита и да го зголеми долгорочното американско воено присуство во Европа по руската агресија, наведува Си-Ен-Ен.