Вооружените сили на Украина објавија видео на „Фејсбук“ од уништувањето на руската воена опрема од беспилотни летала „Бајрактар“ ТБ2.

Иако Украина ги купи своите први беспилотни летала Bajraktar TB2 од Турција во 2019 година, таа ги користеше дури на 26 октомври.

Експертите проценуваат дека турските беспилотни летала ќе бидат „кец во ракавот“ во борбата против руската агресија. Овие авиони веќе се докажаа во Нагорно-Карабах, Сирија и Либија како исклучително ефикасни против оружјето од руско производство.

Видеото можете да го ПОГЛЕДНЕТЕ ТУКА.