За сопругата и детето на српскиот државјанин Златко Белиќ (53), кој се удави на плажата во грчкото летно одморалиште Сарти, организирана е помош со цел да се вратат во Горњи Милановац, пишува Блиц.рс.

Откако Златко се удави, неговата сопруга и детето останаа сами во Грција. Компанијата во која Златко работеше како технички директор, организираше се што е потребно за нивно враќање во земјата.

Покрај тоа, луѓето потресени од оваа трагедија тргнале и сами да му помогнат на семејството на несреќниот човек.

Во Фејсбук групата „Жените од Милановац“, една жена напиша пост во кој бара сограѓанин кој е на Сарти, да им помогне на жената и детето кои останаа сами.

Објавата наскоро беше споделена во други групи, каде што може да се видат коментари на луѓе од различни делови на Србија кои сакаат да им помогнат на начинот на кој можат, а исто така и на оние кои се на Сарти и кои би им помогнале додека не ја напуштат Грција.

Некои од нив напишале дека стапиле во контакт со братот на жртвата за да добијат информации за жената и детето, за да можат да се организираат што е можно побрзо.

Во еден од коментарите беше објаснето дека компанијата на починатиот испратила превоз за нив, како и дека испратиле шлеп служба за автомобилот. Порталот ГМинфо објави и дека тие организирале се што е поврзано со враќањето на семејството и дека не е потребна дополнителна помош.

Според познаниците на семејството, по трагедијата, сопругата на Златко е во многу тешка состојба и не може да се опорави од шокот.

– Неговата сопруга е во целосен шок. Таа не може да зборува, вели еден од нив.

Според неофицијални информации, обдукцијата треба да се изврши денес во Солун, по што, кога ќе бидат завршени сите потребни процедури, неговото тело ќе биде пренесено во Србија.

Иако бил пливач, Златко наводно бил совладан од бранови и струи и така се удавил во плиткото. Брзата помош дошла на самото место и реанимацијата траела 45 минути, но за жал, Златко починал.

– Официјално е дека тој се удавил, беше пливач и здрав човек. Неодамна беше на лекарски преглед, секоја година имаме здравствени прегледи и тој го помина прегледот, рекоа неговите колеги.

Златко зад себе ги остави сопругата и двете деца.

Повеќе луѓе се удавиле на истата плажа

На Фејсбук страницата Никана.гр беше објавено дека пливањето на градската плажа во Сарти не е безбедно овие денови и дека уште едно лице се удавило во неделата, истиот ден кога загина Златко.

– За жал, неколку лица се удавија во Сарти во последните денови. Утрово двајца, и еден од нив е гостин од Србија. Брановите не се толку големи, но тие се многу опасни во некои делови, особено околу средината на плажата. Тие прават прилично голема длабочина во песокот и капачите лесно ја губат земјата под нозете. Добри пливачи исто така се дават. Спасувачките екипи предупредуваат, но на луѓето им се чини дека нема голема опасност. Ве молиме, бидете внимателни – стои во соопштението.