Пет дена по руската инвазија на Украина, се чини дека работите не тргнале баш како што планирал Владимир Путин, пишува во кратка анализа Си-Ен-Ен. Западното разузнавање постојано известуваше за време на викендот дека руските сили наишле на „посилен од очекуваниот“ отпор на украинската војска.

Русија досега не успеа да ги окупира клучните градови низ Украина, вклучувајќи го и главниот град Киев. Во неделата, украинските сили успешно го одбија рускиот напредок на стратешкиот аеродром во близина на Харков, вториот по големина град во Украина, кој беше под речиси постојан напад.

Покрај жестоките борби меѓу украинските сили и цивилите, руската инвазија има и логистички проблеми, а војниците на фронтот немаат гориво, муниција и храна.

„Тие имаат проблеми“, рече претставник на НАТО за руските сили, укажувајќи на најновите разузнавачки информации на алијансата. „Им недостига дизел, тие напредуваат премногу бавно и моралот очигледно е проблем.

Но, висок американски одбранбен функционер им изјави на новинарите во неделата дека Русија употребила само две третини од вкупната борбена моќ и оставила значителна количина на сила зад себе.

Денеска километарски конвој руски воени возила се движеше кон Киев, додека разузнавачки извори сугерираат и дека Белорусија е подготвена да се приклучи на руската инвазија.

Две погрешни пресметки

Претставниците на Украина и Русија се сретнаа на границата со Белорусија. Во тие преговори Украина ќе инсистира на „актуелен прекин на огнот“ и повлекување на руските војници – иако реално, никој не очекува тоа да се случи.

Се чини дека Путин не само што погрешно ја процени способноста на Украина да се брани, туку и подготвеноста на меѓународната заедница да и се спротивстави на Русија.

Со години, рускиот претседател се соочуваше со многу мало отфрлање од Западот.

Со сета осуда на Путин и неговиот режим, западните земји продолжија да купуваат гас од Русија, да им нудат безбедно засолниште на руските олигарси и да одржуваат релативно нормални дипломатски односи со Москва.

Но, овој пат, и покрај некои сомнежи на почетокот на инвазијата, Путин се соочи со невообичаено обединети западни земји.