Во Злот денеска починала Светлана Драгијевиќ, мајката на Дејан Драгијевиќ, осомничениот за убиството на малата Данка Илиќ, неофицијално дознава порталот Нова.рс.

Според информациите на Нова.рс, таа ненадејно починала.

Светлана е мајка на осомничениот за убиството на малата Данка Илиќ, Дејан Драгијевиќ. Таа во април го погреба својот син Далибор, кој беше осомничен дека го криел телото на малата Данка, а почина во полицијата на Бор на распит, поради што Секторот за внатрешна контрола (СУК) го истражува случајот.

Светлана даде изјава дека не знае ништо за убиството на малата Данка и доби статус на привилегиран сведок.

За потсетување, Дејан Драгичевиќ и Срѓан Јанковиќ се осомничени дека со автомобил удриле девојка, по што ја внеле во автомобил и се упатиле на непозната локација. Телото на девојчето се уште не е пронајдено.

Тие се во притвор, како и таткото на Д.Д., кој е осомничен дека помогнал да се премести телото на девојчето од една на друга локација.

Обвинителството претходно соопшти дека Дејан Драгичевиќ го признал делото, додека Јанковиќ се бранел молчејќи.