СТАТИЈАТА ПОЧНУВА ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ!

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА! НАШИОТ ПОРТАЛ ЗА МЕСЕЦ ОКТОМВРИ ВИ НУДИ СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА БАНЕР РЕКЛАМИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА 50% ПОПУСТ! ИСКОРИСТЕТЕ ЈА МОЖНОСТА И ДАЈТЕ МУ КРИЛЈА НА ВАШИОТ БИЗНИС

САМО ЕДЕН КЛИК И ЛАЈК НА НАШАТА ОФИЦИЈАЛНА СТРАНИЦА МОЖЕ ДА ГИ СЛЕДИТЕ НАЈНОВИТЕ И НАЈБРЗИ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА, БАЛКАНОТ И СВЕТОТ! БИДЕТЕ ПРВИ ИНФОРМИРАНИ СО САМО ЕДЕН КЛИК!

Белградските медиуми јавуваат дека починал херојот од Битката на Кошара, како што го нарекуваат, еден од ретките и храбри борци Перо Карапанџа од Јаково.

За време на неговиот живот бил одликуван со Орден за храброст. Тажната вест ја потврди неговиот воен соборец Дарко Анѓелковиќ од Рашка.

– Перица неодамна ја доби титулата српски витез од редот „Змеј“. За човек кој на 20 години застана на страната на својата татковина и ја бранеше својата мајка Србија, подготвен да го даде животот за неа, беше излишно да се каже нешто. Ретко храбар и чесен човек. За жал, рано си заминува од нас и се надевам дека ќе биде во друштво на Обилиќ и Југовиќ. Многу нè трогна ненадејната смрт на нашиот брат по оружје, нè врзуваат деновите на војната и битките во кои одевме пеејќи – раскажува Дарко.

Тој посочува дека Перо во текот на животот се борел за да не заминат во заборав луѓето кои ги дадоа животите во Битката на Кошара.