СТАТИЈАТА ПОЧНУВА ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ!

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА! НАШИОТ ПОРТАЛ ЗА МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ ВИ НУДИ СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА БАНЕР РЕКЛАМИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА 50% ПОПУСТ! ИСКОРИСТЕТЕ ЈА МОЖНОСТА И ДАЈТЕ МУ КРИЛЈА НА ВАШИОТ БИЗНИС

СО САМО ЕДЕН КЛИК И ЛАЈК НА НАШАТА ОФИЦИЈАЛНА СТРАНИЦА МОЖЕ ДА ГИ СЛЕДИТЕ НАЈНОВИТЕ И НАЈБРЗИ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА, БАЛКАНОТ И СВЕТОТ! БИДЕТЕ ПРВИ ИНФОРМИРАНИ СО САМО ЕДЕН КЛИК!

Почина Владимир Поповиќ- Поп

Владимир Поповиќ Поп, долгогодишен натпреварувач на мото трки во Србија, но и Југославија, почина вчера на 51-годишна возраст, јавуваат српските медиуми.

Владимир ја започна својата тркачка кариера во 1987 година на Томос БТ. Веќе во првата сезона, тој доби понуда од Вилко Север, во чиј тим ги помина сезоните 1988 и 1989. Следуваше пауза од повеќе од една деценија, по што Поп се врати на патеката. По враќањето, Поповиќ ги бранеше боите на АМК Брезик, за што ја освои и титулата во класата 1000 Happening, по што се пресели во класата 1000 СТК.

Следуваше уште една пауза од кружните трки, и за тоа време, популарниот „Батица“, заедно со тимските колеги Карим Бабиќ и Петар Чарчевиќ, освоија уште една титула, овој пат со мопед Томос.

Токму оваа титула го натера Поп повторно да се качи на мотор. Во текот на 2020 година, Владимир се врати на патеката со Мото Ленд, овој пат во класата Формула 1000, каде што забележа одлични резултати, проследено со трансфер во МК Спарк.

Оваа сезона, Поп беше незапирлив и на Гробник, во неговата последна трка во животот забележа двојна победа. Владимир Поповиќ Поп ќе ја заврши сезоната 2021 година на третата позиција во генералниот пласман.