Камерите ја снимија реакцијата на рускиот министер за одбрана откако рускиот претседател Владимир Путин нареди во неделата руските нуклеарни сили да се подигнат на високо ниво на подготвеност.

Рускиот претседател Владимир Путин во неделата нареди руските нуклеарно вооружени сили да се подигнат на високо ниво на подготвеност. Тој се осврна на агресивните изјави на НАТО и економските санкции против Москва, пренесува Дневник.хр.

„Им наредувам на министерот за одбрана и на началникот на Генералштабот да ги стават силите за да ја одвратат руската армија во борбена готовност“, рече Путин на состанокот со воените лидери.

„Разбирам“, кратко одговори министерот за одбрана Сергеј Шојгу, чиј израз на лицето набрзо стана вирален на социјалните мрежи.