Владимир М. (40) во понеделникот во семејниот дом во Крагуевац ја застрелал сопругата Милена М. (35) во врат. Како што јавуваат српските медиуми, сомнежите се дека тој го сторил ова откако по расправија таа рекла дека сама со децата ќе оди во Германија. Во куферите пронајдени во ходникот од нивната куќа имало само нејзини и детски работи.

Ранетата Милена, која работела како лекар во Германија, се уште се наоѓа во Клиничкиот центар во Крагуевац, во тешка општа здравствена состојба, а нејзиниот сопруг е во притвор. Тој се бранел со молчење на распитот.

Како што неофицијално дознаваат медиумите, сомнежите се дека критичната ноќ Милена, која дошла во Србија да се поздрави и да ги пресели сопругот и децата во Германија, му рекла на Владимир дека ќе оди сама со децата.

– Во куќата во која беше застрелана Милена, пронајдени се спакувани само нејзините работите на децата. Куферот на Владимир го немаше. Затоа се сомнева дека му рекла дека ќе оди без него и дека тој полудел – вели изворот на „Блиц“ од истрагата.

Дали Милена дошла во Србија и му кажала на сопругот или се скарале, или тој не сакал да си оди, засега не се знае и само двајцата тие знаат. Сепак, Милена е во тешка ситуација, а Владимир се брани молчејќи, па не може да се дознае вистината.

– Соседите спомнаа дека се сомневал дека го изневерува во Германија. Напоменуваат и дека можеби видел некои пораки на нејзиниот телефон и дека кавгата почнала така – додава изворот.

Владимир пред обвинителството изјави дека е во „тешка психичка состојба“ и дека поради тоа „не може да ја изнесе својата одбрана“.

Тој се товари за убиство во обид и неовластено поседување оружје.

Застреланата е во тешка општа здравствена состојба и животот ѝ е загрозен.

– Во понеделник, 16.05.2022 година, во нашата здравствена установа е донесена жена М.М., со тешка телесна повреда опасна по живот, нанесена со огнено оружје во лицето. Во текот на денот беше извршена итна хируршка интервенција во која учествуваше тим хирурзи од Универзитетскиот медицински центар Крагуевац. Пациентката се лекува на Одделот за интензивна нега на Службата за анестезија и реанимација во тешка општа здравствена состојба, животот и е во животна опасност, соопштија од Универзитетскиот медицински центар Крагуевац.

Лекарите кои ја оперирале неофицијално велат дека нејзините повреди се исклучително тешки.

– Нејзините повреди се исклучително тешки бидејќи куршумот предизвикал прострелна рана и предизвикал големи оштетувања, особено на излезот – објаснил хирургот.

Ја застрелал ден пред да замине

Како што претходно изјавија соседите на застреланата, Милена работела во Дрезден и планирала да ги земе сопругот и децата да и се придружат. Таа дошла во Србија за да се збогува.

– Планираа се, беа подготвени да се преселат. Се простиле од роднините, а тој најверојатно дал отказ од фирмата во која работел за да оди со неа. Колку што знам требаше да заминат заедно, па пукал ден пред да замине – раскажуваат соседите.

Кога пукал во неа, во куќата биле и нивните деца

– Имаат две мали деца кои биле во куќата кога пукал во неа. Никој не знае што се случило таму, велат дека мислел дека го изневерува, бидејќи веќе три години живее во Германија – велат соседите.

Полицијата со часови го убедуваше Владимир да се предаде

Владимир е уапсен по неколкучасовни преговори и убедувања да излезе од автомобилот во кој се забарикадирал. Полицијата го опколи и со часови преговараше со него да се предаде.