Голема експлозија надвор од централното градско подрчаје на главниот украински град Киев беше забележана попладнево во 18:40 часот по локално време (17:40 часот по македонско време).

Дел од светските агенции извесруваат дека руската војска почнала да напаѓа со балистички ракети.

Во градот е прогласена тревога.

📷