Трагичната смрт на Боб Сагет остави многумина од светската сцена и фановите во тага за ненадејната и неочекуваната загуба. Боб почина на 65-годишна возраст на 9 јануари, а со излегувањето на извештајот за аутопсијата и пронаоѓањето на неговото тело сега се изнесоа и нови детали во јавноста.

Извештајот за инцидентот беше објавен од Канцеларијата на шерифот на округот Оринџ, откако беше пронајден во безживотна состојба во хотелска соба во Ритц-Карлтон во Орландо, Флорида.

Боб бил пронајден мртов од домаќинството во хотелот, откако го пропуштил времето за check-out.

Наводно, Боб договорил доцен check-out во 15 часот, кој го пропуштил, а еден час подоцна лице одслужбата за одржување влегло во собата и го затекнало како не реагира во креветот. Изворот додаде дека „собата била уредна, без знаци на траума, а торбите на Сагет биле спакувани покрај вратата“.

Според извештајот, сопругата на Боб, Кели Ризо, побарала од обезбедувањето на хотелот да го провери нејзиниот сопруг. Обезбедувањето тропнало на вратата од неговата хотелска соба и не добило одговор. Тие влегле во собата и го затекнале како не реагира на креветот и бил „ладен на допир, жолт и мрсен“.

„Неговата лева рака беше преку градите, додека десната беше потпрена на креветот. Не се забележани знаци на траума“, се вели во извештајот.

Персоналот за обезбедување на хотелот повика 911.

Аутопсијата на Боб Сагет е завршена во понеделникот наутро на 10 јануари, но за резултатите од аутопсијата ќе треба да се почека подолг период.

„Беше извршена обдукција на Роберт Лејн Сагет. Г. Во моментов, нема докази за употреба на дрога или траги на насилство. Причината и начинот на смртта се во очекување на дополнителни анализи и истрага за кои може да бидат потребни 10-12 недели за да се завршат. Го изразуваме нашето сочувство до најблиските на г. Сагет во овој тежок период“, рече Џошуа Стефани, главен лекар на окрузите Оринџ и Осеола, во прес соопштението.