Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди БиХ.

Се чувствуваше низ целата Босна и Херцеговина во Сараево, Мостар, Зеница, Требиње, Билеќа, Столац, Љубиње… Бројни граѓани на Требиње, Зеница и Сараево панично истрчаа на улиците.

Посебно силно се почувствувал и на крајбрежјето на Хрватска. Бројни читатели јавуваат дека силно се тресело на подрачјето на средна и јужна Далмација.

„Долго траеше“,пишува читател од Стариград Пакленица.

📸

📸

📸

📸

📸

📸

„Ова беше брутален потрес“, јавува читател од Метковиќ.