Рускиот претседател Владимир Путин ја критикуваше „убавата“ и „згодна“ американска новинарка затоа што не го слуша она што и го кажува за гасната криза во Европа.

Путин ја обвини новинарката на Си -Ен -Би -Си, Хедли Гембл, дека се преправала дека „не слушала“ што и рекол додека го испрашувала за испораките на руски гас во Европа.

За време на јавното интервју на панелот на Неделата на руската енергија во Москва, рускиот претседател навести дека може повторно да се кандидира за претседател и да остане на власт до 2036 година.

Тој нагласи дека Русија ќе доставува гас за Европа, како и секогаш и критиките дека „намерно ја предизвикала кризата и дека го користела гасот како политичко оружје“ ги отфрли како „целосна глупост“.

За време на интервјуто, Путин ја „закачи“ Хедли Гембл и во еден момент се сврте кон публиката и рече: „Убава жена, згодна, јас и кажувам едно, таа ми кажува нешто сосема спротивно, како да не слушна што кажав … Па, пак ќе ти кажам “.

Во тој момент, Гембл скокна и му рече на рускиот претседател дека го „слуша“ и искоментира дека на Русите „им требало многу време“ да се справат со снабдувањето со гас и гасната криза.

„Дали навистина кажав нешто толку тешко за разбирање?, праша Путин.

Путин исто така рече дека САД и другите добавувачи се тие што го намалиле снабдувањето со гас за Европа.

“Ако тие бараат од нас да ги зголемиме испораките уште повеќе, ние ќе го сториме тоа. Ќе го зголемиме колку што ќе побараат нашите партнери. Никогаш не сме ги одбиле”, рече Путин.

Тој, исто така, како „глупост“ ги отфрли тврдењата дека Северен тек 2 е политичко оружје и додаде дека, кога ќе се отвори гасоводот, значително ќе се намалат цените на гасот.

📷

📷

📷