Руската тајна служба ФСБ објави дека е уапсена група „неонацисти“ кои подготвувале обид за атентат врз познатиот телевизиски водител и еден од главните пропагандисти на Кремљ, Владимир Соловјов, пренесе Тасс.

Злосторството наводно било подготвено по налог на украинската безбедносна служба СБУ. Уапсените, според ФСБ, припаѓаат на „неонацистичката терористичка организација ‘Националсоцијализам/Бела моќ’“, која е наведена како терористичка организација и е забранета во Русија.

РИА Новости објави дека на уапсените им биле конфискувани рачно изработени експлозиви, осум молотови коктели, шест пиштоли „макаров“, ловечка пушка, граната РГД-5, повеќе од илјада парчиња муниција од различен калибар, дрога, лажни украински пасоши со фотографии на членови на групата, националистичка литература и реквизити.

Претходно Владимир Путин изјави дека ги сузбиле активностите на „терористичка група која го планирала нападот и убиството на еден од познатите руски телевизиски новинари“. „Се разбира, сега тие ќе го отфрлат ова, но фактите и доказите се непобитни“, рече претседателот на Руската Федерација.

Според Путин, западните земји „се свртеа кон терор“ откако „не успеаја“ во борбата против Русија на информациското поле, чија цел била „да се подели Русија, да се уништи Русија одвнатре“.

Објавата дојде само неколку часа откако Соловјев се појави во неговото редовно ток-шоу во неделата навечер за да му се закани на Западот со нуклеарно оружје.

„На темата дека околу користење нуклеарно оружје“, им рече Соловјев на своите гледачи, „дозволете ми да ги потсетам на фразата што ја употреби нашиот врховен врховен командант…

’Зошто ни е потребен свет во кој нема Русија?’

Значи, ако некој мисли дека блефираме, треба да внимава на однесувањето на нашиот врховен командант. Тој никогаш не блефира“.

Обраќајќи им се на државните обвинители во понеделникот наутро за приоритетите на судовите среде неговата инвазија на Украина, Путин го спомна заговорот за атентат.

„Утринава Федералната служба за безбедност ги запре активностите на терористичката група која планираше да нападне и убие еден познат руски ТВ новинар“, рече Путин.

Соловјев е еден од водечките гласови на Кремљ во информативната војна против Украина – туркајќи го наративот на Путин за „специјална воена операција“ за „денацификација“ на земјата пред руската јавност откако независните медиуми беа главно затворени.

Покрај таквите како министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, портпаролката Марија Захарова и амбасадорот на ОН Василиј Небензија, тој исто така ги водеше негирањата дека руските трупи гаѓаат украински цивили.

Според нивните извештаи, злосторствата се вршат од Украина и нејзините западни сојузници како „провокации“ за кои се обвинува Русија за да се оправда понатамошната воена акција.

Во последните недели, Соловјев, исто така, ја прекина линијата на Кремљ за да ја осуди војската за загубата на воениот брод „Москва“ и да каже дека војната со Украина не е доволна – и дека наскоро Русија ќе се бори со целото НАТО.

Говорејќи на 20 април, два дена откако потона воениот крстосувач „Москва“, Соловјев изјави: „Верувам дека специјалната операција влегува во нова фаза. Де-факто почнуваме да водиме војна против земјите на НАТО. Ќе ја згмечиме воената машина на НАТО, како и граѓаните на земјите на НАТО“.

Како што се појавија вестите за „заговорот за атентат“ врз Соловјев во понеделникот, САД потврдија дека испраќаат уште една пратка воена помош од 700 милиони долари за Украина за да може да „победи во битката“ против Русија.

Тоа се случи откако државниот секретар Антони Блинкен и секретарот за одбрана Лојд Остин беа во лична посета на Киев за да се сретнат со Володимир Зеленски.