Рускиот претседател Владимир Путин на седница на Советот за безбедност изјави дека специјалната „воена операција во Украина“ се одвива строго според планот и дека сите задачи успешно се спроведуваат. Војниците и офицерите кои учествуваат во операцијата се храбри и остануваат во составот дури и откако ќе бидат ранети, додаде тој.

На почетокот на состанокот Путин и членовите на Советот за безбедност со едноминутно молчење им оддадоа почит на загинатите за време на агресијата на земјата во Украина.

„Специјалната воена операција“ се одвива строго според распоредот, според планот. „Сите поставени задачи успешно се решаваат“, рече Путин.

Тој додаде дека руските војници се борат во Украина за никој да не ја загрози безбедноста на Русија, нагласувајќи дека „Русите се горди на вооружените сили“.

„Извршувајќи ги поставените задачи насочени кон заштита на нашиот народ во Донбас и обезбедување на безбедноста на нашата татковина, руските војници и офицери дејствуваат херојски, како вистински херои. Нашите војници цврсто се борат, целосно уверени во исправноста на она што го прават. „Дури и откако беа ранети, војниците и офицерите остануваат во линијата, жртвувајќи се себеси и своите животи за да ги спасат своите соборци и цивили“, рече Путин.

Тој постхумно награди војник за кој рече дека се разнел со граната за да не биде заробен.

Тој особено истакна дека за време на борбите и руските војници и сепаратистите од Донбас покажуваат „масовно херојство“.

„Би сакал да ги истакнам припадниците на 100-та моторизирана бригада која дејствува во правец на Доњецк. „Војниците под команда на полковникот Алексеј Борисович Бернгард ја пробија длабоко ешалонираната одбрана во областа Волноваха, која националистите ја зајакнуваат и опремуваат речиси осум години“, рече Путин.

Тој рече дека Украинците и Русите се еден народ.

„Никогаш нема да се откажам од тврдењето дека Украинците и Русите се еден народ, но ние се бориме против неонацистите кои имаат затвореници дури и од Блискиот исток. Тие користат цивили и странци како жив штит. Заробија студенти на железничката станица во Суми, кинески студенти кои сакаа да го напуштат градот“, рече Путин.

Најави поддршка за семејствата на загинатите и ранетите за време на „специјалната операција во Украина“.

Рускиот претседател додаде дека се’ се одвива според планот и ги пофали руските војници нарекувајќи ги вистински херои.

„Сите поставени цели се решаваат или успешно се постигнуваат“, рече Путин.

Првиот човек на Русија додаде руските сили обезбедиле хуманитарни коридори низ кои цивилите можат да избегаат, но дека украинските националисти ги блокираат.